W jakim wieku można zacząć jeździć na nartach?

04-03-2023

Jazda na nartach to olbrzymia frajda zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Ruch w otoczeniu malowniczych krajobrazów pozwala całkowicie zapomnieć o obowiązkach i oczyścić głowę z nadmiaru myśli. Szaleństwo na stoku, intensywne podjazdy oraz kilkugodzinna aktywność potrafią jednak porządnie zmęczyć.

Po tak aktywnym dniu miłośnicy sportów zimowych powinni się zregenerować. Odpoczynek w komfortowym hotelu czy relaksacyjny masaż w SPA to świetne sposoby na odprężenie zmęczonego ciała. Takie atrakcje oferuje ośrodek wypoczynkowy Kaniówka Ski Resort, który znajduje się w sąsiedztwie stoku. Nocleg w naszym ośrodku jest doskonałą opcją i dla doświadczonych narciarzy, i dla rodzin z dziećmi, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportami zimowymi.

Kiedy powinno się zacząć naukę jazdy na nartach?

Przed wyjazdem w góry wielu rodziców zastanawia się, jakie atrakcje zapewnić swoim dzieciom. Wielu z nich wybierając tę destynację w sezonie zimowym, chciałoby, aby ich pociechy złapały narciarskiego bakcyla. Nie wszyscy jednak wiedzą, w jakim wieku można zacząć uczyć malucha jazdy na nartach. Okazuje się, że już od 2-3 roku życia dziecka można stopniowo oswajać je ze śniegiem i nartami. Taki wiek to dobry moment, by uczyć pociechę dreptania w sprzęcie narciarskim oraz łapania równowagi przy przemieszczaniu się na płaskim terenie. Pierwszy kontakt z nartami wówczas powinien się przede wszystkim opierać na zabawie. Dziecko nie może odczuwać presji ze strony rodziców ani może być zmuszane do ćwiczeń ponad swoje siły i możliwości.

Warto pamiętać, że na intensywną naukę przyjdzie czas dopiero w późniejszym etapie rozwoju. Mianowicie trzy- lub czteroletnie maluchy nie są przygotowane do tak dużego wysiłku oraz zazwyczaj nie panują nad swoimi ruchami. Ich kości nie są też na tyle stabilne, by narażać je na duże obciążenia, a bioderka i stawy kolanowe dopiero się kształtują. Poza tym, dzieci w tym wieku często też nie są gotowe na przyswajanie dużej ilości wiedzy. Są ciekawe świata i trudno skupić ich uwagę na konkretnej czynności dłużej niż przez kilka minut. Co więcej, nie można również porównywać rówieśników, gdyż każde dziecko rozwija się w innym tempie i to, że inny trzylatek opanował podstawy, wcale nie musi oznaczać, że także moje dziecko szybko polubi ten sport i nauczy się sprawnie poruszać w sprzęcie narciarskim.

Jaki jest najlepszy wiek na pierwszą naukę jazdy na nartach?

Instruktorzy zgodnie twierdzą, że najodpowiedniejszym momentem do rozpoczęcia nauki jazdy na nartach jest ukończenie 5-7 lat. Wiek ten jest największym okresem rozwoju u dzieci, które wykształciły już w sobie umiejętność panowania nad własnymi ruchami. Dobra koordynacja oraz odpowiednio ukształtowane stawy kolanowe na tym etapie pozwalają na to, by dziecko mogło rozpocząć naukę w pełnym obciążeniu, oczywiście dopasowanym do jego wzrostu i wagi. Ponadto pięcio- i sześciolatki są w stanie dłużej skupić uwagę oraz rozumieją polecenia wydawane przez instruktorów. Wiek ten jest więc najlepszym momentem na to, by zapisać malucha do szkółki narciarskiej, gdzie pod okiem profesjonalistów nauczy się bezpiecznie poruszać po stoku.

I choć wielu rodziców stawia na samodzielną naukę, znacznie lepszym rozwiązaniem jest pomoc instruktorów, którzy wiedzą, czego można oczekiwać od małego narciarza oraz odpowiednio dobiorą sprzęt i technikę jazdy do młodego adepta narciarstwa. Mimo tego, że rodzice sami potrafią jeździć, nie zawsze mają oni odpowiednie umiejętności, które z powodzeniem wykorzysta dziecko. Co więcej, w czasie, kiedy dziecko będzie stawiało pierwsze kroki na stoku, rodzice mogą cieszyć się wolną chwilą, którą mogą przeznaczyć na białe szaleństwo lub beztroski relaks w hotelu. Wiedząc, że dziecko jest pod dobrą opieką, mogą w pełni skorzystać z możliwości, jakie oferuje nasz ośrodek wypoczynkowy zlokalizowany tuż obok stoku. Sauna, spa czy basen z pewnością przypadną do gustu spragnionym odpoczynku dorosłym.

Wirtualna
Wycieczka

Pogoda
Kaniówka Ski

Kamera
Kaniówka Ski
© Copyright 2022-2024 - Kaniówka Ski Resort / Strona internetowa wykonana przez SpaceDEV
Trwa ładowanie strony...