W czym tkwi sekret popularności górskich wód termalnych?

04-03-2023

Termy Bukovina czy kompleks Terma Bania cieszą się niesłabnącą popularnością turystów odwiedzających Białkę Tatrzańską. Liczne atrakcje nieodmiennie przyciągają amatorów zabaw wodnych czy relaksu w saunach i jacuzzi. Istnieje jednak coś, co odróżnia termy od basenów i aquaparków w innych regionach Polski.

Wody termalne i ich wpływ na nasze zdrowie

Termy znane były już w czasach antycznych - starożytni Grecy i Rzymianie doskonale rozumieli i wykorzystywali zbawienne dla ludzkiego organizmu właściwości wód termalnych. Sekret popularności takich ośrodków jak Terma Bania czy Termy Bukovina kryje się w tym, że, tak jak miało to miejsce w starożytnych łaźniach publicznych, wykorzystują one wody pochodzące z podziemnych gorących źródeł. W Tatrzańskim Parku Narodowym jest ich wiele i mają one swój początek w głębi ziemi, gdzie dzięki nieustannemu kontaktowi ze skałami przenikają do nich liczne minerały i pierwiastki. Co więcej, znaczna głębokość, na jakiej wydobywa się wody termalne, umożliwia im zachowanie wysokiej temperatury, którą mają tuż u źródła.

Dzięki temu znajdujące się w termach baseny, jacuzzi czy sztuczne fale zapewniają nie tylko rozrywkę i relaks, lecz także - a może przede wszystkim - dostęp do naturalnie gorącej wody bogatej m.in. w wapń, magnez, potas, selen i inne składniki niezbędne dla ludzkiego organizmu.

Wszystkie te właściwości sprawiają, że kąpiel w wodach termalnych ma znaczny wpływ na nasze zdrowie i kondycję. Dzięki jej działaniu nasz układ sercowo-naczyniowy oraz układ mięśniowo-kostny zaczynają lepiej funkcjonować - tym samym zaś m.in. nasze krążenie zostaje usprawnione, a stany zapalne załagodzone; wyrównaniu ulegają również gospodarka hormonalna i ogólny stan skóry. Oprócz tego kąpiele w termach przyczyniają się również do przyspieszenia przemiany materii w naszym organizmie - to zaś oznacza, że aktywność fizyczna i zabawy w basenie w dwójnasób przyczynią się do spalania tłuszczu i pomogą nam zadbać o szczupłą sylwetkę.

Ponadto termy mają działanie terapeutyczne - dlatego wizyta w takich ośrodkach polecana jest nie tylko osobom cierpiącym na różnego rodzaju schorzenia - np. serca czy stawów - lecz także ludziom, którzy na co dzień muszą zmagać się ze stresem.

Wirtualna
Wycieczka

Pogoda
Kaniówka Ski

Kamera
Kaniówka Ski
© Copyright 2022-2024 - Kaniówka Ski Resort / Strona internetowa wykonana przez SpaceDEV
Trwa ładowanie strony...