Tradycyjne góralskie potrawy – gdzie znaleźć?

04-03-2023

Chciałbyś skosztować prawdziwej, tradycyjnej kuchni
góralskiej? Marzą Ci się kwaśnica albo moskole? Podpowiemy, jak znaleźć miejsce, w którym są one serwowane!

W poszukiwaniu tradycyjnych góralskich dań

Tradycyjna kuchnia góralska ma wiele charakterystycznych cech. Wynikają one głównie z faktu, że życie w górach wiązało się w dawnych, niemal zapomnianych już czasach z  licznymi trudnościami. Nie było miejsca ani żyznego gruntu pod pola uprawne, a co za tym idzie, trzeba było radzić sobie bez nieograniczonego dostępu do świeżych warzyw i owoców. Być może jest to jeden z powodów, dla którego dania serwowane współcześnie w turystycznych góralskich restauracjach znacznie różnią się od tego, co tak naprawdę jadali dawniej górale.

Daniem tradycyjnej kuchni z gór, które podaje się i dziś właściwie w niezmienionej formie, jest oczywiście kwaśnica. Wykonuje się ją z użyciem kiszonej kapusty - im starszej, tym lepszej. Gotowana na baraninie, dawniej była jedzona bez dodatków. Współcześnie podaje się ją z gotowanymi ziemniakami lub chlebem do zagryzania.

Kolejne typowe danie kuchni regionalnej - niestety, o wiele mniej popularne niż kwaśnica - to moskole, czyli specjalne placki ziemniaczane pieczone na blasze. Ich sekretem jest odpowiednie przygotowanie ziemniaków przed smażeniem - należy je ugotować, utłuc, a potem pozostawić do wysuszenia. Gdy będą gotowe, należy dodać do nich mąkę.

Zasmakuj tradycyjnej kuchni w samym sercu gór

Czy można znaleźć lepsze okoliczności do próbowania góralskich potraw, niż pobyt w górach? Karcma „u Dziubasów” oferuje dania tradycyjne oraz regionalne, które zjedzą Państwo w pięknym drewnianym wnętrzu przypominającym stare chaty góralskie, w takt muzyki grającej na żywo kapeli góralskiej i przy wesołym trzaskaniu ognia na kominku. Lokal jest dostosowany również do organizacji większych imprez takich jak wesela czy komunie - trzy kondygnacje pozwolą na wygodne zakwaterowanie ponad 400 osób, a bliskie położenie wyciągu narciarskiego sprawi, że zaproszeni goście z pewnością nie będą się nudzić.

Wirtualna
Wycieczka

Pogoda
Kaniówka Ski

Kamera
Kaniówka Ski
© Copyright 2022-2024 - Kaniówka Ski Resort / Strona internetowa wykonana przez SpaceDEV
Trwa ładowanie strony...