Poznaj zasady bezpieczeństwa w górach

04-03-2023

Choć wydawałoby się oczywiste, że wycieczka w góry powinna zostać poprzedzona odpowiednimi działaniami mającymi zapewnić nam bezpieczeństwo, wielu ludzi wciąż nie wie, jak przygotować się do wyprawy i jak postępować w jej trakcie. Ich lekkomyślność sprawia, że ratownicy TOPR zmuszeni są niekiedy przeprowadzać nawet ok. 800 interwencji w sezonie. Przeczytaj nasz poradnik, by dowiedzieć się, jak uchronić się przed zagrożeniem na szlaku.

Przygotuj się, zanim wyruszysz w góry

Po pierwsze i najważniejsze - sprawdź pogodę w dniu, w którym planujesz wycieczkę. Nie wychodź w góry w niesprzyjających warunkach pogodowych - w ten sposób możesz zagubić się na szlaku lub z powodu zimna nie być w stanie przebyć go do końca. Nie improwizuj - zaplanuj dokładnie całą trasę, uwzględniając czas potrzebny na jej przejście, położenie schronisk i chat dla turystów czy swoją własną wytrzymałość fizyczną.

Jeszcze przed wyjazdem na ferie zimowe starannie przygotuj zawartość swojego plecaka.

Podstawowe rzeczy, które musisz zabrać ze sobą w góry, to:

 • jedzenie i picie
 • szczelne i ciepłe ubranie przeciwdeszczowe
 • dokumenty, mapy i GPS
 • apteczka
 • folia NRC - czyli tzw. „koc życia”, rodzaj foliowej płachty, którą owijamy się w celu spowolnienia utraty ciepła przez organizm
 • latarka
 • przedmioty użytkowe takie jak zapalniczka, scyzoryk czy taśma.

Naucz się, jak radzić sobie na szlaku

Zaplanuj wyruszenie w drogę na jak najwcześniejszą porę - najlepiej tuż po wschodzie słońca. Upewnij się, że dotrzesz do miejsca schronienia przez zapadnięciem nocy. Jeżeli będziesz świadkiem wypadku, zachowaj zimną krew. W razie potrzeby wezwij pomoc, dzwoniąc na numery 985 lub 601-100-300. Następnie zadbaj o poszkodowanego - przede wszystkim chroniąc go przed wychłodzeniem i stale pilnując. Jeżeli jest to konieczne, przenieś go poza miejsce wypadku. Sprawdź jego stan - jeżeli jest nieprzytomny, udziel mu pierwszej pomocy.

Zasady FIS dotyczące bezpieczeństwa na nartostradach

Jeżeli zamiast wycieczki w góry planujesz jazdę na nartach, także i w tym wypadku obowiązują Cię ścisłe zasady bezpieczeństwa. Są to:

 1. Wzgląd na innych użytkowników stoku - uważaj, by Twoje działania nie stwarzały zagrożenia i nie przeszkadzały innym osobom na stoku.
 2. Całkowita kontrola nad szybkością i działaniami w trakcie jazdy - dostosuj jazdę do swoich umiejętności i warunków panujących na stoku. Musisz być zdolny do przyspieszania, zwalniania, bezkolizyjnego zatrzymywania się i kierowania swoją trasą w taki sposób, by nie wchodzić w drogę innym użytkownikom stoku.
 3. Kontrola kierunku jazdy - staraj się poruszać w taki sposób, by nie zagrażać osobom jadącym przed Tobą.
 4. Wyprzedzanie - możesz wyprzedzać zarówno z prawej, jak i lewej strony, lecz zachowaj przy tym bezpieczny odstęp.
 5. Wjeżdżanie - ruszając ponownie po zatrzymaniu się na stoku, upewnij się, że nie stworzysz zagrożenia dla innych.
 6. Zatrzymywanie się - w miarę możliwości unikaj zatrzymywania się w miejscach, w których będziesz słabo widoczny. Jeżeli zdarzy Ci się upadek w takim miejscu, opuść je tak szybko, jak się da.
 7. Podchodzenie i schodzenie - idąc w górę lub w dół stoku, zawsze używaj pobocza trasy.
 8. Przestrzegaj znaków i oznaczeń narciarskich - służą one zapewnieniu ogólnego bezpieczeństwa.
 9. Pierwsza pomoc w razie wypadku - podobnie jak podczas wędrówki po górskim szlaku, jeżeli będziesz świadkiem wypadku, natychmiast udziel pomocy i w razie konieczności zawiadom służby ratownicze.
 10. Podaj swoje dane osobowe - jeżeli jesteś świadkiem, sprawcą lub uczestnikiem wypadku, masz obowiązek podania swoich danych personalnych.
Wirtualna
Wycieczka

Pogoda
Kaniówka Ski

Kamera
Kaniówka Ski
© Copyright 2022-2024 - Kaniówka Ski Resort / Strona internetowa wykonana przez SpaceDEV
Trwa ładowanie strony...