Choć wydawałoby się oczywiste, że wycieczka w góry powinna zostać poprzedzona odpowiednimi działaniami mającymi zapewnić nam bezpieczeństwo, wielu ludzi wciąż nie wie, jak przygotować się do wyprawy i jak postępować w jej trakcie. Ich lekkomyślność sprawia, że ratownicy TOPR zmuszeni są niekiedy przeprowadzać nawet ok. 800 interwencji w sezonie. Przeczytaj nasz poradnik, by dowiedzieć się, jak uchronić się przed zagrożeniem na szlaku.
Po pierwsze i najważniejsze - sprawdź pogodę w dniu, w którym planujesz wycieczkę. Nie wychodź w góry w niesprzyjających warunkach pogodowych - w ten sposób możesz zagubić się na szlaku lub z powodu zimna nie być w stanie przebyć go do końca. Nie improwizuj - zaplanuj dokładnie całą trasę, uwzględniając czas potrzebny na jej przejście, położenie schronisk i chat dla turystów czy swoją własną wytrzymałość fizyczną.
Jeszcze przed wyjazdem na ferie zimowe starannie przygotuj zawartość swojego plecaka.
Zaplanuj wyruszenie w drogę na jak najwcześniejszą porę - najlepiej tuż po wschodzie słońca. Upewnij się, że dotrzesz do miejsca schronienia przez zapadnięciem nocy. Jeżeli będziesz świadkiem wypadku, zachowaj zimną krew. W razie potrzeby wezwij pomoc, dzwoniąc na numery 985 lub 601-100-300. Następnie zadbaj o poszkodowanego - przede wszystkim chroniąc go przed wychłodzeniem i stale pilnując. Jeżeli jest to konieczne, przenieś go poza miejsce wypadku. Sprawdź jego stan - jeżeli jest nieprzytomny, udziel mu pierwszej pomocy.
Jeżeli zamiast wycieczki w góry planujesz jazdę na nartach, także i w tym wypadku obowiązują Cię ścisłe zasady bezpieczeństwa. Są to: