Co oznaczają kolory tras zjazdowych na stokach?

04-03-2023

Jazda na nartach oprócz tego, że sprawia miłośnikom sportów zimowych wiele radości, jest również bardzo wymagająca. Nieodpowiednie przygotowanie, niesprawny sprzęt czy niedostosowanie trasy do umiejętności może być przyczyną wielu poważnych kontuzji, które na stokach niestety zdarzają się dość często. Aby temu zapobiec, warto opanować podstawy techniki narciarskiej pod okiem doświadczonej osoby oraz zapoznać się z oznaczeniami tras i kulturą tam obowiązującą.

Nie można też zapominać o rozwadze, w końcu na stoku dbamy nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale również innych narciarzy, w tym dzieci, które nierzadko stawiają pierwsze kroki na nartach. I choć nie da się całkowicie wyeliminować ryzyka niebezpiecznych upadków i zderzeń z innymi, można je skutecznie ograniczyć.

O czym informują narciarzy kolorystyczne oznaczenia stoków?

Bezpieczną jazdę definiuje dostosowanie poziomu trudności na stoku do umiejętności narciarza. W tym aspekcie kluczowy jest sam wybór stoku lub poszczególnych tras, które spełnią te oczekiwania. Warto to sprawdzić, zanim jeszcze założy się narty, by w trakcie jazdy nie rozczarować się napotykanymi trudnościami takimi jak zbyt strome podjazdy czy za wysokie zjazdy. O warunkach, kącie nachylenia stoku, ukształtowaniu terenu oraz obiektach znajdujących się na trasie informują poszczególne oznaczenia. W Polsce poziomy trudności oznaczane są przy pomocy kolorów. Tym samym na szlaku spotkać można:

  • Kolor zielony – oznaczający najniższy poziom trudności, przeznaczony dla początkujących lub osób, które nie czują się komfortowo na bardziej wymagających stokach. Zielone trasy charakteryzują szerokie pasy wjazdów i zjazdów oraz niski kąt nachylenia (do 15%, czyli ok. 9 stopni), który uniemożliwia osiąganie dużych prędkości. Na nich narciarze swobodnie mogą się zatrzymywać, nie stanowiąc zagrożenia dla innych.
  • Kolor niebieski – uznaje się za oznaczenie szlaku łatwego, ale nieco trudniejszego niż szlak zielony. Trasy te są bardziej zróżnicowane i pozwalają się rozpędzić do bezpiecznych prędkości. Są przeznaczone dla osób, które lubię spokojną jazdę dla przyjemności lub tych, które po opanowaniu podstaw chcą poćwiczyć jazdę na nieco bardziej urozmaiconych szlakach. Średnie nachylenie niebieskich stoków wynosi 17-21%, czyli ok. 10-12 stopni.
  • Kolor czerwony – stanowi oznaczenie dla wymagających tras, na których nie spotyka się początkujących narciarzy. Mianowicie warunki panujące na nich wymagają znacznie większych umiejętności przystosowanych do radzenia sobie z niebezpiecznymi zjazdami wyzwalającymi duże prędkości. Czerwień określa stoki o nachyleniu 21-29%, czyli 12- 16-stopniowym, co z pewnością może być wyzwaniem dla bardziej doświadczonych narciarzy.
  • Kolor czarny – określany jest mianem najtrudniejszych tras na stokach. W tym przypadku kąt nachylenia osiąga ponad 29%, czyli aż 16 stopni. Trasy na tym szlaku przystosowane są wyłącznie dla profesjonalnych narciarzy i snowboardzistów, którzy posiadają zaawansowane umiejętności oraz wiedzą, jak radzić sobie na wymagającym, pełnym ostrych zakrętów i stromych zjazdów terenie.

Stosując się do powyższych oznaczeń, można dostosować swoje umiejętności do warunków panujących na trasie. Mianowicie zbyt duży poziom trudności jest niebezpieczny dla osób, które nie panują nad techniką, a zbyt łatwy może być za nudny dla tych, którzy początki jazdy mają już dawno za sobą. Warto przy tym pamiętać, że niezależnie od poziomu trudności na trasie, warto zadbać o odpowiednią regenerację po intensywnej aktywności fizycznej. W tym celu dobrze jest skorzystać z oferty hoteli znajdujących się w sąsiedztwie stoków. Jednym z nich jest ośrodek wypoczynkowy Kaniówka Ski Resort, który zadba o relaks dla zmęczonych ciał i pozwoli Gościom naładować baterie przed wyzwaniami kolejnych dni urlopu.

Wirtualna
Wycieczka

Pogoda
Kaniówka Ski

Kamera
Kaniówka Ski
© Copyright 2022-2024 - Kaniówka Ski Resort / Strona internetowa wykonana przez SpaceDEV
Trwa ładowanie strony...