Jak zaplanować wędrówkę po górach?

04-03-2023

Zarówno w okresie letnim, jak i zimowym polscy turyści chętnie ruszają na tatrzańskie szlaki. Niezależnie jednak od tego, czy góry eksplorować będziemy w trakcie letnich wakacji, czy zimowych ferii, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami planowania tatrzańskich wypraw. A zatem w drogę!

Po pierwsze, zaplanuj wyprawę z mapą i… nie zbaczaj ze szlaku!

Wędrówkę po górach zaplanuj co najmniej dzień wcześniej, używając nie tylko Internetu czy map internetowych, lecz również posiłkując się tradycyjnymi mapami papierowymi. Warto zaznaczyć na nich szlak wędrówki i mieć je stale pod ręką; jeśli nie będzie zasięgu lub komórka się rozładuje, ty nadal będziesz wiedział, w którym kierunku się poruszać. Przed wyruszeniem w drogę sprawdź dokładnie:

  • stopień trudności wybranego szlaku,
  • czas, potrzebny do przejścia szlaku,
  • długość szlaku.

Warto zapoznać się z jego opisem na internetowych górskich portalach. Jednocześnie sprawdź prognozowaną pogodę i wyposaż plecak w niezbędny ekwipunek, w tym w ciepłe polary oraz rękawiczki, nawet jeśli na szlak ruszasz latem; pogoda w górach bowiem jest bardzo zmienna. Pamiętaj! Nigdy nie zbaczaj z obranej trasy i nie poruszaj się poza wyznaczanymi szlakami. W ten sposób nie narazisz się na niebezpieczeństwo.

Po drugie, „nie porywaj się z motyką na słońce”!

Nie jesteś osobą uprawiającą sport, a wędrówka po górach ma być jedynie jedną z atrakcji podczas pobytu w Tatrach? Obierz łatwe, łagodne, bardziej widokowe, aniżeli wyczynowe trasy. Mierz siły na swoje zamiary i nieprzygotowany fizycznie oraz kondycyjnie, nie porywaj się na długie, męczące wędrówki po stromych zboczach. Doskonałym pomysłem dla niedoświadczonych piechurów jest skorzystanie podczas pobytu w naszym hotelu z oferowanych przez nas atrakcyjnych wycieczek jednodniowych. Goście naszego hotelu będą mieli okazję zobaczyć między innymi muzeum w Spiskiej Białej, kościół w Dębnie wpisany na listę UNESCO, dobszyńską jaskinię lodową czy Tatrzańską Łomnicę. Jeśli decydujesz się na wyprawę „na własną rękę”, nigdy nie wybieraj się w góry sam, a przynajmniej z jedną osobą, które w razie sytuacji awaryjnej, będzie mogła wezwać pomoc.

Po trzecie, ubierz się odpowiednio na górską wędrówkę!

Dzień przed wędrówką zaplanuj nie tylko trasę. Pomyśl wieczorem, w co ubierzesz się następnego dnia. Przygotuj strój, składający się z kilku warstw. Będziesz mógł je ściągać lub zakładać w zależności od zmieniania się warunków pogodowych. Nie zapomnij o oddychającym podkoszulku, bluzie z kapturem, polarze oraz kurtce przeciwdeszczowej. Przydadzą się spodnie z odpinanymi nogawkami oraz wygodne, stabilne buty z grubą podeszwą, sięgające ponad kostkę.

Wirtualna
Wycieczka

Pogoda
Kaniówka Ski

Kamera
Kaniówka Ski
© Copyright 2022-2024 - Kaniówka Ski Resort / Strona internetowa wykonana przez SpaceDEV
Trwa ładowanie strony...