Jak odpowiednio przechowywać sprzęt narciarski?

04-03-2023

Koniec sezonu narciarskiego dla wielu osób nie należy do najprzyjemniejszych. Oznacza bowiem konieczność odłożenia sprzętu na kilka miesięcy. Aby można było go ponownie użytkować w kolejnym sezonie, konieczne jest jego odpowiednie przechowywanie. Zanim jednak schowasz go w odpowiednie miejsce, powinieneś go dokładnie wyczyścić. W poniższym tekście podpowiadamy, jak to zrobić, by cieszyć się dobrym stanem nart po kilku miesiącach nieużywania.

Nart nie wolno odłożyć do szafy zaraz po zejściu ze stoku. Powinny być one dokładnie wyczyszczone i zabezpieczone, aby mogły trafić w miejsce, gdzie będą przechowywane przez najbliższe miesiące. Jest to bardzo ważne, ponieważ właściwa konserwacja wpływa pozytywnie na stan nie tylko nart, ale również całego sprzętu narciarskiego.

Jak przygotować narty do przechowywania?

Zanim odłożysz narty do szafy, zajmij się ich konserwacją. Przede wszystkim należy je dokładnie wyczyścić z pozostałości błota, piachu, a nawet soli. Wszystkie te zanieczyszczenia, jeśli pozostałyby na sprzęcie, mogłyby doprowadzić do jego uszkodzenia. Aby je usunąć, zazwyczaj wystarczy użyć miękkiej ściereczki z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Następnie trzeba wysuszyć narty – jest to bardzo istotne. Nie można ich odkładać do szafy, gdy są jeszcze wilgotne.

Na oczyszczone i suche narty należy nałożyć smar. Dzięki niemu nie dojdzie do utlenienia się czy wyschnięcia ślizgu. Sprzęt będzie mógł więc na dłużej zachować swoją elastyczność. Nasmarowane narty są bardziej odporne na uszkodzenia, dlatego jest to tak ważny etap ich przygotowania na kolejny sezon. Przydatne okazuje się również wykonanie woskowania. Pamiętaj, aby dokładnie wyczyścić i zabezpieczyć całe narty, a nie tylko ich niektóre elementy.

Przechowywanie sprzętu narciarskiego

Odpowiednio wyczyszczone i zabezpieczone narty można odłożyć. Sposób ich przechowywania również nie jest jednak obojętny. Aby cieszyć się ich dobrym stanem w następnym sezonie, należy wybrać bezpieczne miejsce, w którym zostaną schowane. Piwnica czy garaż nie powinny być brane pod uwagę, ponieważ w takich pomieszczeniach może panować wilgoć. Ponadto narty byłyby tam narażone na zmienne temperatury, co też nie wpłynęłoby na nie korzystnie. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest przechowywanie sprzętu narciarskiego w miejscach, gdzie panuje temperatura pokojowa i jest niska wilgotność. Może to być więc szafa w mieszkaniu. Przed schowaniem sprzętu, pamiętaj o spięciu nart rzepem narciarskim. Dzięki temu unikniesz stykania się ślizgów i ewentualnych odkształceń.

Wirtualna
Wycieczka

Pogoda
Kaniówka Ski

Kamera
Kaniówka Ski
© Copyright 2022-2024 - Kaniówka Ski Resort / Strona internetowa wykonana przez SpaceDEV
Trwa ładowanie strony...