Wyjątkowy charakter góralskich wesel sprawia, że wiele osób chce świętować zawarcie sakramentu małżeństwa właśnie w takich okolicznościach. Zachwyt budzi nie tylko piękna sceneria górska, ale również tradycje kultywowane w tym regionie. Charakterystyczne są m.in. muzyka, taniec, a także cały przebieg uroczystości. W poniższym tekście podpowiadamy, co przede wszystkim wyróżnia góralskie wesela i dlaczego tak dużo osób decyduje się na ich organizację.
Dawniej góralskie wesele wiązało się z licznymi tradycjami, których wszyscy przestrzegali. Dzisiaj coraz częściej odchodzi się od niektórych, ale nadal wiele osób dba o to, aby wesele było jak najbardziej zgodne ze wszelkimi zwyczajami. Kultura góralska powoduje, że wesele w takim klimacie chcą przeżyć nie tylko osoby miejscowe, ale również przyjezdne. Na zorganizowanie imprezy okolicznościowej w górach decyduje się bardzo dużo ludzi, którzy cenią sobie muzykę, taniec oraz jedzenie charakterystyczne dla kultury góralskiej. Bogaty folklor Górali jest znany w całej Polsce, ale panujące w ich regionie niektóre tradycje mogą wydawać się dziwne dla osób z innych części kraju. Niezależnie od pochodzenia, z pewnością każdy pokocha góralskie wesela, na których można się nie tylko dobrze bawić, ale też dobrze zjeść.
Zanim Górale przystąpią do świętowania sakramentu małżeństwa, powinni odpowiednio się do tego przygotować. W tym celu organizuje się związowiny, które polegają na udaniu się przyszłej panny młodej do domu swojego ukochanego w dniu jego imienin, by przypiąć do jego koszuli bukiet. Wtedy mężczyzna organizuje specjalne przyjęcie. Kolejnym ważnym momentem przed ślubem są zazierunki, czyli wysłanie przez przyszłego pana młodego do domu ukochanej swojego dobrego kolegi, często świadka w celu zorientowania się, czy ma u danej dziewczyny szanse. Istotne są również namowiny, czyli oficjalne poproszenie o rękę dziewczyny w obecności jej rodziców. Są to tradycje typowe dla starszych Górali, ale nadal wiele młodych osób je kultywuje.
Aby wesele można było uznać za góralskie, para młoda powinna się ubrać w odpowiedni strój. W przeciwieństwie do innych regionów Polski panna młoda nie zakłada białej sukni, a pan młody rezygnuje z garnituru. Kobieta w dniu swojego ślubu ubiera się w długą spódnicę oraz koszulę. Zestaw składa się również z halki i gorsetu, które pomagają zachować właściwy fason. Ubrania są kolorowe i bogato zdobione w góralskie motywy. Natomiast pan młody ubiera koszulę oraz tradycyjne spodnie góralskie, czyli portki. Dopełnienie stroju stanowi zdobiony płaszcz, nazywany cuchą. Co ciekawe, para przygotowująca się do ślubu nie ma na nogach pantofli czy czółenek, tylko kierpce.
Charakterystyczne dla góralskich wesel jest również jedzenie. Przyjęcia organizuje się spore, zapraszana jest cała rodzina, a także sąsiedzi, dlatego gospodarze muszą zadbać o ich odpowiednie przyjęcie. Nie serwuje się żadnych wymyślnych dań. Najlepiej bowiem sprawdzają się potrawy typowo góralskie, takie jak kwaśnica, czosnianka, golonka duszona w piwie czy żeberka pieczone w kapuście. Wesele nie może się odbyć również bez góralskich serów. Do picia podaje się najczęściej żytnią wódkę oraz tradycyjne trunki. Oprócz jedzenia bardzo ważna jest muzyka. Na weselach organizowanych w tym regionie Polski pojawia się kapela góralska, składająca się ze skrzypiec, piszczałek, basów i trombitów, co pozwala osiągnąć niesamowite dźwięki. Młodzi zazwyczaj jadą do ślubu dorożką ciągniętą przez konie, co jest również charakterystyczne dla gór.