Choć wydawałoby się oczywiste, że wycieczka w góry powinna zostać poprzedzona odpowiednimi działaniami mającymi zapewnić nam bezpieczeństwo, wielu ludzi wciąż nie wie, jak przygotować się do wyprawy i jak postępować w jej trakcie. Ich lekkomyślność sprawia, że ratownicy TOPR zmuszeni są niekiedy przeprowadzać nawet ok. 800 interwencji w sezonie. Przeczytaj nasz poradnik, by dowiedzieć się, jak uchronić się przed zagrożeniem na szlaku.
Przygotuj się, zanim wyruszysz w góry
Po pierwsze i najważniejsze - sprawdź pogodę w dniu, w którym planujesz wycieczkę. Nie wychodź w góry w niesprzyjających warunkach pogodowych - w ten sposób możesz zagubić się na szlaku lub z powodu zimna nie być w stanie przebyć go do końca. Nie improwizuj - zaplanuj dokładnie całą trasę, uwzględniając czas potrzebny na jej przejście, położenie schronisk i chat dla turystów czy swoją własną wytrzymałość fizyczną.
Jeszcze przed wyjazdem na ferie zimowe starannie przygotuj zawartość swojego plecaka.
Podstawowe rzeczy, które musisz zabrać ze sobą w góry, to:
- jedzenie i picie
- szczelne i ciepłe ubranie przeciwdeszczowe
- dokumenty, mapy i GPS
- apteczka
- folia NRC - czyli tzw. „koc życia”, rodzaj foliowej płachty, którą owijamy się w celu spowolnienia utraty ciepła przez organizm
- latarka
- przedmioty użytkowe takie jak zapalniczka, scyzoryk czy taśma.
Naucz się, jak radzić sobie na szlaku
Zaplanuj wyruszenie w drogę na jak najwcześniejszą porę - najlepiej tuż po wschodzie słońca. Upewnij się, że dotrzesz do miejsca schronienia przez zapadnięciem nocy. Jeżeli będziesz świadkiem wypadku, zachowaj zimną krew. W razie potrzeby wezwij pomoc, dzwoniąc na numery 985 lub 601-100-300. Następnie zadbaj o poszkodowanego - przede wszystkim chroniąc go przed wychłodzeniem i stale pilnując. Jeżeli jest to konieczne, przenieś go poza miejsce wypadku. Sprawdź jego stan - jeżeli jest nieprzytomny, udziel mu pierwszej pomocy.
Zasady FIS dotyczące bezpieczeństwa na nartostradach
Jeżeli zamiast wycieczki w góry planujesz jazdę na nartach, także i w tym wypadku obowiązują Cię ścisłe zasady bezpieczeństwa. Są to:
- Wzgląd na innych użytkowników stoku - uważaj, by Twoje działania nie stwarzały zagrożenia i nie przeszkadzały innym osobom na stoku.
- Całkowita kontrola nad szybkością i działaniami w trakcie jazdy - dostosuj jazdę do swoich umiejętności i warunków panujących na stoku. Musisz być zdolny do przyspieszania, zwalniania, bezkolizyjnego zatrzymywania się i kierowania swoją trasą w taki sposób, by nie wchodzić w drogę innym użytkownikom stoku.
- Kontrola kierunku jazdy - staraj się poruszać w taki sposób, by nie zagrażać osobom jadącym przed Tobą.
- Wyprzedzanie - możesz wyprzedzać zarówno z prawej, jak i lewej strony, lecz zachowaj przy tym bezpieczny odstęp.
- Wjeżdżanie - ruszając ponownie po zatrzymaniu się na stoku, upewnij się, że nie stworzysz zagrożenia dla innych.
- Zatrzymywanie się - w miarę możliwości unikaj zatrzymywania się w miejscach, w których będziesz słabo widoczny. Jeżeli zdarzy Ci się upadek w takim miejscu, opuść je tak szybko, jak się da.
- Podchodzenie i schodzenie - idąc w górę lub w dół stoku, zawsze używaj pobocza trasy.
- Przestrzegaj znaków i oznaczeń narciarskich - służą one zapewnieniu ogólnego bezpieczeństwa.
- Pierwsza pomoc w razie wypadku - podobnie jak podczas wędrówki po górskim szlaku, jeżeli będziesz świadkiem wypadku, natychmiast udziel pomocy i w razie konieczności zawiadom służby ratownicze.
- Podaj swoje dane osobowe - jeżeli jesteś świadkiem, sprawcą lub uczestnikiem wypadku, masz obowiązek podania swoich danych personalnych.